Kada je riječ o Federaciji Bosne i Hercegovine, postupno povećanje starosne granice za šest mjeseci za muškarce prestaje 2026. godine
Od nove godine za građane Federacije BiH i Republici Srpskoj vrijede nova pravila za odlazak u starosnu mirovinu.
U oba će entiteta mirovinu moći ostvariti osiguranici sa 65 godina života i minimalno 15 godina staža osiguranja, odnosno 20 godina mirovinskog staža, u Federaciji BiH dobna granica za prijevremenu mirovinu pomiče se za šest mjeseci, a u RS-u za četiri mjeseca u odnosu na ovu godinu.
Pa će tako u prijevremenu starosnu mirovinu od 1. siječnja 2022. godine muškarci moći sa 62 godine i šest mjeseci života, te 37 godina i šest mjeseci staža osiguranja, a žene s 57 godina i šest mjeseci života i 32 godine i šest mjeseci staža osiguranja.
U Federaciji Bosne i Hercegovine, postupno povećanje starosne granice za šest mjeseci za muškarce prestaje 2026. godine, kada će muškarci prijevremenu mirovinu moći ostvariti sa 64 godine i šest mjeseci života i 39 godina i šest mjeseci staža osiguranja.
U Federaciji BiH za žene postupno povećanje starosne granice za šest mjeseci prestaje 2036. godine, kada će u prijevremenu mirovinu osiguranice iz ovoga bh. entiteta ići sa 64 godine i šest mjeseci života i 39 godina i šest mjeseci staža osiguranja.
U Republici Srpskoj, prema važećem Zakonu o mirovinskom i invalidskom osiguranju RS-a, tijekom ove, 2021. godine pravo na starosnu mirovinu ima osiguranik koji navrši 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja, zatim osiguranik koji navrši 58 godina i osam mjeseci života i 40 godina mirovinskog staža te osiguranica koja navrši 56 godina i osam mjeseci života i 35 godina staža osiguranja.
Prema tom istom zakonu, počevši od 1. siječnja 2022. godine, uvjeti za starosnu mirovinu u Republici Srpskoj mijenjaju se postupnim povećanjem granice navršenih godina života za četiri mjeseca.
– Ovi uvjeti se, počevši od 1. siječnja 2022. godine, mijenjaju postupnim povećanjem granice navršenih godina života za četiri mjeseca. To znači da svi osiguranici koji tijekom iduće godine navrše 40 godina staža osiguranja pravo na starosnu mirovinu stječu s navršenih 59 godina mirovinskog staža, a osiguranice s navršenih 35 godina staža osiguranja i 57 godina života.U skladu sa Zakonom o radu, osiguranici, koji ispune jedan od navedenih uvjeta, mogu nastaviti raditi do navršenih 65 godina života.
Ovo se ne odnosi na pripadnike MUP-a koji to pravo, prema propisima, ostvaruju s 40 godina mirovinskog staža, bez obzira na godine života. Postupno povećanje starosne granice za četiri mjeseca na nivou jedne godine u postupku ostvarivanja prava na starosnu mirovinu u Republici Srpskoj prestaje 2025. godine, kada će pravo na starosnu mirovinu ostvariti osiguranici s navršenih 60 godina života i 40 godina mirovinskog staža, a žene i s navršenih 35 godina staža osiguranja i 58 godina života.
n24.ba