Posljednjih godinu dana u brojnim europskim zemljama raste broj oboljelih od ospica. Europski sustav za kontrolu infekcija zabilježio je više od 6 tisuća slučajeva. Ospice su se početkom svibnja pojavile u Dubrovačko-neretvanskoj županiji.
O povratku ospica u HTV-ovom Dnevniku govorio je dr. med. Zoran Barušić, zamjenik ravnateljice Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević”. Upozorio je da postoji velika bolest od širenja bolesti u populaciji koja je slabo procijepljena.
Simptomi ospica su visoka temperatura, respiratorne smetnje te nastanak osipa. Moguće su i komplikacije. “Ako bolest razvije određene komplikacije, one mogu biti praktički na svakom organskom sustavu. Pitanje je naravno u kojoj mjeri i na koji način će se kod koga i kako razviti, ali su svakako najteže one koje zahvaćaju dišni, živčani sustav odnosno recimo kardiovaskularni srčani mišić”, naveo je.
Ospice stigle iz BiH
U Hrvatskoj je problem upravo relativno mala procijepljenost. Ona trenutno iznosi 77 posto, no u idealnim uvjetima trebala bi biti 95 posto. Barušić je istaknuo da cjepivo rijetko izaziva nuspojave te da i ako ih bude, one budu vrlo blage.
“Katkad intenzitet tih nuspojava može biti izražajan i u smislu povišene temperature, pa čak do nekih febrilnih konvulzija. Međutim, mi to vidimo i nakon određenih zaraznih bolesti, ne isključivo kao posljedicu cijepljenja. Konkretno neće se cijepiti netko tko je imao anafilaktičku, odnosno tešku alergijsku reakciju na primjerice prvu dozu cjepiva ili neke tako pojedinačne situacije”, objasnio je.
Savjetovao je da se radi sprječavanja nastanka epidemije javi što veći broj ljudi na cijepljenje. Slučajevi ospica potvrđeni su u Bosni i Hercegovini. “Radi se o nama susjednoj zemlji gdje su migracije na dnevnoj bazi doista velike i s obzirom na blizinu u ovom trenutku dubrovačkog područja, to je potencijalna opasnost, odnosno na neki način potencijalno najveće ulazno mjesto za uvoz ospica u Republiku Hrvatsku”, upozorio je Barušić.