Republika Srpska donijela je odluku kojom se predsjednici Slovenije Nataši Pirc Musar i ministrici vanjskih i europskih poslova Tanji Fajon zabranjuje ulazak na njezin teritorij. Ova odluka uslijedila je kao odgovor na prethodnu mjeru Slovenije kojom je zabranjen ulazak predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku.
Vlada RS-a navela je kako je cilj odluke zaštita političkog i institucionalnog integriteta entiteta. Ministarstvu unutarnjih poslova naloženo je da spriječi ulazak ovih dviju slovenskih dužnosnica i, ukoliko se nalaze na teritoriju RS-a, osigura njihov izlazak iz entiteta.
Međutim, pravni stručnjaci upozoravaju da entiteti unutar Bosne i Hercegovine nemaju ovlasti samostalno uređivati pitanja međunarodnih odnosa ili kontrole granica. Prema Ustavu BiH i zakonskim propisima o kretanju stranaca, isključiva nadležnost za odobravanje ili uskraćivanje ulaska stranim državljanima pripada državi Bosni i Hercegovini, a ne pojedinačnim entitetima.
Ova situacija dodatno komplicira političke odnose unutar BiH, gdje se nadležnosti između države i entiteta često preklapaju i izazivaju pravne i političke nesuglasice. Očekuje se da će međunarodna zajednica pažljivo pratiti daljnji razvoj događaja, s mogućim utjecajem na stabilnost i integritet zemlje.

