ECB PONOVNO SNIŽAVA KAMATNE STOPE – BIH I DALJE BEZ PROMJENA
Frankfurt, 6. lipnja – Europska središnja banka (ECB) odlučila je po osmi put zaredom sniziti referentne kamatne stope, s ciljem olakšavanja zaduživanja za poduzeća i potrošače te poticanja gospodarskog rasta u eurozoni. Novo sniženje stupa na snagu 11. lipnja i uključuje smanjenje depozitne kamatne stope na 2 posto, kamate na glavne operacije refinanciranja na 2,15 posto, dok će kamatna stopa na marginalne kreditne olakšice iznositi 2,40 posto.
ECB je odluku obrazložila usporavanjem gospodarskog rasta, dodatno pogođenim trgovinskim tenzijama sa Sjedinjenim Američkim Državama nakon što je bivši predsjednik Donald Trump najavio uvođenje novih carina na europsku robu.
Predsjednica ECB-a Christine Lagarde istaknula je kako gospodarski oporavak ovisi o rješavanju globalnih trgovinskih i geopolitičkih napetosti, ali i o povećanju državne potrošnje, posebice u sektoru obrane i infrastrukture. “Ako bi se tenzije smanjile, to bi moglo potaknuti optimizam i ekonomske aktivnosti”, poručila je Lagarde.
Podsjećamo, ECB je prvi put nakon pet godina smanjila kamatne stope u lipnju 2024. godine, a od tada je stopa snižena ukupno osam puta.
S druge strane, u Bosni i Hercegovini tijekom posljednjih godinu dana kamatne stope nisu mijenjane. Iako je u EU prethodnih godina zabilježeno naglo povećanje kamata, u BiH takav trend nije bio izražen, što dijelom objašnjava stagnaciju.
Profesor Marko Đogo s Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu smatra da domaće komercijalne banke više ne ovise u tolikoj mjeri o europskom novčanom tržištu. “Domaći depoziti su dovoljni za kreditne potrebe, pa banke nisu primorane pratiti politiku ECB-a. Međutim, s obzirom na njihovu visoku dobit, prostor za smanjenje kamata u korist klijenata svakako postoji”, istaknuo je Đogo i dodao kako konkurencija među bankama u BiH očito nije dovoljno snažna da bi potaknula takve promjene.
Unatoč stabilnim prilikama na domaćem tržištu, stručnjaci se slažu da bi komercijalne banke u BiH trebale razmotriti smanjenje kamata kako bi stimulirale gospodarstvo i odgovorile na potrebe građana.