Kaos u komunikaciji: Što stoji iza Trumpove nagle odluke o pauzi na carine?
Dramatičan zaokret u trgovinskoj politici bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa izazvao je pomutnju u političkim i financijskim krugovima. Iako je dan prije gorljivo branio nove carine, Trump je preko noći najavio tromjesečnu pauzu u njihovoj primjeni, što je čak i za njega – poznatog po naglim potezima – predstavljalo iznenađenje.
Prema analizi CNN-a, ova iznenadna odluka otkriva prag Trumpove političke izdržljivosti – svega sedam dana otpora kritikama. “Počeli su cviljeti”, komentirao je sam Trump, referirajući se na val nezadovoljstva koji se sručio na Bijelu kuću.
Neočekivan zaokret, zbunjeni suradnici
Zanimljivo je da je vijest o pauzi prvi put objavljena putem društvene mreže Truth Social, dok je istovremeno Trumpov glavni trgovinski predstavnik, Jamieson Greer, svjedočio u Kongresu o prednostima upravo tih carina – nesvjestan da ih je njegov šef već stavio na čekanje. „Čini se da vam je šef upravo povukao tepih ispod nogu“, ironično je komentirao kongresnik Steven Horsford iz Nevade.
Financijska tržišta – tihi odlučujući faktor
Iako je Trump danima tvrdio da neće odstupiti, pravi okidač za povlačenje bila je ozbiljna reakcija tržišta obveznica. Nakon što su investitori masovno počeli rasprodavati američki državni dug, upozorenja su stizala sa svih strana – od savjetnika do Ministarstva financija. Ministar Scott Bessent osobno je izrazio zabrinutost Trumpu, a Bijela kuća bila je zatrpana pozivima političara i poslovnih lidera koji su upozoravali na posljedice.
Pad potražnje za obveznicama izazvao je ozbiljnu bojazan da bi Trumpova šira ekonomska agenda mogla biti ugrožena. Kako se iz prihoda od obveznica financiraju brojni državni programi, ovaj signal tržišta doživljen je kao crvena uzbuna.
Odluka “iz srca”, bez pravnika
U svom stilu, Trump je opisao kako je odluka donesena: „Nismo imali odvjetnike. Samo smo to napisali. Iz srca. Mislim da je bilo dobro napisano.“ Uz njega su tada sjedili ministri s različitim pogledima na carine – Scott Bessent i Howard Lutnick – simbolično oslikavajući unutaradministrativni kaos.
Nastavak zbunjenosti i pitanje vjerodostojnosti
Dok Bessent tvrdi da pauza nije znak kapitulacije već „dio šire strategije“, Trumpovi komentari dodatno su zbunili javnost. Poručio je da će neke američke kompanije možda biti izuzete iz režima carina – bez jasnih kriterija, što je dodatno uzdrmalo tržište.
Upitan je li ovom odlukom narušio vlastitu vjerodostojnost, Trump je odgovorio: „Moraš biti fleksibilan. Pogledaj koliko se tržišta mijenjaju danas.“
Strah od urušavanja povjerenja u gospodarstvo
Rano ujutro, dan kada je objavljena pauza, bijeli šok pogodio je financijski tim Bijele kuće. Prvo izdanje obveznica nakon najave carina prošlo je vrlo slabo, a dio analitičara smatra da su strane zemlje namjerno izbjegavale američki dug. Ova situacija dovela je u pitanje sposobnost administracije da financira vlastite programe bez podrške tržišta.
Posebno se istaknula izjava Jamieja Dimona, šefa JPMorgana, koji je upozorio da je recesija „vjerojatan ishod“ trgovinskog rata. Ta izjava snažno je odjeknula u Trumpovu okruženju.
Okretanje narativa i ignoriranje poraza
Unatoč svemu, Trump je pokušao iskoristiti kratkotrajan rast burzi kao potvrdu vlastite ispravnosti, ne spominjući rekordne gubitke iz prethodnog tjedna. „Tako je to u financijama. Moraš se znati prilagoditi“, zaključio je.
Ova epizoda još jednom pokazuje koliko nepredvidiva i neusklađena može biti komunikacija i strategija u vrhovima vlasti – osobito kad financijska tržišta počnu slati ozbiljna upozorenja.