Premijer Federacije Bosne i Hercegovine i predsjednik SDP-a Nermin Nikšić govorio je o budućnosti Željezare Zenica, stanju u rudarskom sektoru, infrastrukturnim projektima i političkim odnosima u Federaciji BiH.
Komentarišući postupke pred Općinskim sudom u Zenici u vezi s mogućim stečajem Željezare Zenica, Nikšić je istakao da očekuje primjenu zakonskih rješenja usvojenih u Parlamentu Federacije, kojima je cilj bio spriječiti stečaj i otpuštanje radnika.
Naglasio je da vjeruje kako će sud razmotriti prijedlog Vlade o uvođenju privremene uprave te da je cilj vlasti očuvanje kompanije i nastavak proizvodnje.
“Siguran sam da ćemo iznaći način i vratiti Željezaru na pozicije koje će značiti proizvodnju i da i dalje bude okosnica industrije u Federaciji BiH”, poručio je Nikšić.
Govoreći o rudnicima, podsjetio je da je Rudnik Zenica već u procesu gašenja zbog neodrživog poslovanja, te upozorio da bez reformi slična sudbina prijeti i drugim rudnicima.
“Rudnici neće moći opstati ukoliko ne promijenimo odnos prema proizvodnji i ne pokažemo odgovornost u restrukturiranju”, rekao je, dodajući da je tranzicija nužna, ali i da je uglja i dalje potrebno za energetski sistem Federacije.
Osvrnuo se i na Rudnik Breza, navodeći da problemi nisu u zalihama, nego u tehnološkim i infrastrukturnim poteškoćama, dok rudnici poput Kreke i Kaknja trenutno nose najveći dio proizvodnje.
Nikšić je govorio i o finansiranju infrastrukturnih projekata te odnosu s Evropskom investicionom bankom, poručivši da su problemi nastali zbog ranijih nepravilnosti, a ne djelovanja aktuelne Vlade.
Ocijenio je i da je javni dug Federacije BiH pod kontrolom, navodeći da je udio duga u BDP-u smanjen u odnosu na raniji period.
U političkom dijelu intervjua odbacio je tvrdnje o nepostojanju parlamentarne većine te naglasio da Vlada nastavlja rad na ključnim zakonima, uključujući borački dodatak i zakon o notarima.
