Jelena i Željo Plavčić iz Busovače u subotu, 12. srpnja, slavili su udaju kćeri. Tim povodom došli su iz Austrije, gdje žive i rade, a uoči svadbe, u dvorištu obiteljske kuće u naselju Luka, okupila se rodbina i prijatelji. Okupljanje je prekinuo susjed, koji, kako kažu, živi na drugom kraju ulice i kojeg ne poznaju jer se nedavno doselio iz Zenice.
“Gasite muziku, danas je Srebrenica. Ako to ne uradite, vratit ću se”, poručio im je. Jelena Plavčić ističe: “Niti je glazba bila glasna niti smo ikome smetali. To je bilo obiteljsko okupljanje pred svadbu. Kasnije sam saznala da je istog dana bilo i vjenčanje u džamiji u Busovači. Kako nismo vrijeđali nikoga, rekli smo mu da se obrati policiji.”
Nakon dvadesetak minuta, muškarac se vratio – ovoga puta s pištoljem. Prema riječima svjedoka, prijetio je da će pucati. Nije bio sam, a u tom trenutku u dvorištu, na ulici i ispred kuća bilo je mnogo djece i mladih. “Mi smo ga fizički spriječili, oborili na zemlju i oduzeli mu pištolj”, kazao je Željo Plavčić.
“Reagirali smo instinktivno, kao što bi svatko tko je prošao rat. Djeca su bila svuda oko nas, neka su se igrala na ulici. Nismo smjeli dopustiti da ubije nečije dijete”, naglasio je. Dodao je da je bio dragovoljac Domovinskog rata u kojem je izgubio oca, a obitelj mu je bila prognana iz sela Putiš.
Napad je odmah prijavljen policiji, a iz MUP-a Srednjobosanske županije potvrdili su da je napadač lišen slobode. Glasnogovornik MUP-a Hasan Hodžić izjavio je: “Napadač inicijala A.A. je lišen slobode, a predmet je predat Županijskom tužiteljstvu u Travniku.”
Prema neslužbenim informacijama, riječ je o Aldinu Aličiću iz Zenice, poznatom na društvenim mrežama pod imenom Pinkii Zenica. Mještani kažu da ga izbjegavaju i sumnjaju da koristi narkotike i posjeduje više komada oružja. Plavčići su od policije zatražili pretres njegove kuće te uzimanje snimki s nadzorne kamere s kuće nasuprot njihove.
Kažu da žive u strahu jer su doznali da je napadač na slobodi. “Vjerujte, nije jednostavno. Pokvario nam je cijeli događaj. Policija nas je čuvala dok je svadba trajala”, rekla je Jelena Plavčić.
“Rekao je da se ‘neće na ovome završiti’, to i dalje odzvanja u našim glavama”, dodaje Željo. “Za nas je ovo čin terorizma. I tako bi se prema njemu trebalo postupati. Ako netko bez povoda dođe naoružan i ugrozi živote djece, što je to drugo? Policija je svoj dio posla odradila profesionalno, i od Tužiteljstva očekujemo isto.”
Plavčići vjeruju da je brza reakcija okupljenih spriječila tragediju te se nadaju da će institucije djelovati odlučno kako bi se ovakve situacije u budućnosti izbjegle. “Ne može i ne smije se tragedija jednog naroda koristiti kao opravdanje za napad na druge, pogotovo ako ti ljudi nikoga nisu vrijeđali”, zaključuju.
Radostan dan za njihovu obitelj pretvoren je u strah i neizvjesnost, a mir u inače tihom naselju Luka ozbiljno je narušen.
(izvor: vecernji.ba)

