Pripremite svoje vozilo za proljetne uvjete
Od danas vozači u Bosni i Hercegovini više nisu obavezni koristiti zimsku opremu na cestama, u skladu s važećim zakonima. Obaveza korištenja zimske opreme u BiH traje od 1. studenog do 1. travnja, dok u Hrvatskoj ova obveza ostaje na snazi do 15. travnja. U Srbiji, također, od danas nije potrebna zimska oprema.
Stručnjaci iz Bosanskohercegovačkog auto-moto kluba (BIHAMK) savjetuju vozačima da s prestankom zimske opreme pristupe pripremi vozila za toplije vremenske uvjete. Pravilna priprema vozila ne samo da povećava udobnost vožnje, već i smanjuje rizik od kvarova i nesreća.
Zamjena zimskih guma
Zimske gume nisu prilagođene za vožnju na višim temperaturama, stoga je njihova zamjena ključna za sigurnost i dugovječnost vozila. Važno je provjeriti stanje guma, obratiti pažnju na istrošenost, neravni gazeći sloj, izbočine ili pukotine. Ukoliko su gume istrošene, potrebno ih je zamijeniti kako bi se osigurala bolja kontrola vozila, osobito na mokrim površinama.
Temeljito čišćenje vozila
Zimski uvjeti ostavljaju tragove soli, pijeska i prljavštine na cestama, što može utjecati na stanje automobila. Dubinsko čišćenje vozila pomaže u uklanjanju korozivnih tvari i sprječava pojavu hrđe. Osim vanjskog pranja, preporučuje se i čišćenje unutrašnjosti vozila kako bi se uklonili svi potencijalni uzročnici alergija i neugodnih mirisa.
Održavanje klima uređaja
Tijekom zime klima uređaj se često koristi, pa je nakon hladnog razdoblja potrebno promijeniti filter klime kako bi se spriječio razvoj bakterija i gljivica. Redovno održavanje klima uređaja doprinosi boljoj kvaliteti zraka u vozilu i ugodnijoj vožnji.
Provjera vitalnih tekućina i sustava vozila
Vozači ne smiju zanemariti provjeru razine ulja, rashladne tekućine, tekućine za kočnice i servo upravljač. Redovito održavanje ovih tekućina sprječava kvarove i osigurava dugotrajnost motora i drugih ključnih komponenti vozila. Također, preporučuje se provjera stanja akumulatora, kočnica i svjetala kako bi se osigurala maksimalna sigurnost.
Spremnost za nepredviđene situacije
BIHAMK savjetuje vozačima da uvijek imaju spreman komplet za hitne slučajeve, koji bi trebao sadržavati pribor za prvu pomoć, baterijsku lampu, kablove za klemanje, komplet za popravak gume i reflektirajući trokut upozorenja. Ovi predmeti mogu biti od presudne važnosti u slučaju kvara ili nesreće.
Statistike pokazuju da pripremljena vozila i oprezni vozači imaju značajno nižu stopu nesreća tijekom proljeća. Pravilna priprema automobila ne samo da poboljšava sigurnost na cestama, već i produžuje vijek trajanja vozila. Stoga, ne čekajte – provjerite svoje vozilo i osigurajte si sigurnu i ugodnu vožnju u toplijim danima.