Bosnu i Hercegovinu tijekom vikenda očekuje prvi ozbiljniji toplinski val ovog ljeta, a temperature zraka u pojedinim dijelovima zemlje mogle bi doseći čak 38 stupnjeva Celzijevih. Prema prognozama meteorologa, pred nama su sunčani i vrlo vrući dani, uz izražen osjećaj sparine.
Najviše temperature očekuju se u Hercegovini i južnim krajevima zemlje, dok će se u većem dijelu Bosne dnevne vrijednosti kretati između 30 i 36 stupnjeva. Meteorolozi ističu kako će upravo nadolazeći vikend donijeti vrhunac toplinskog vala.
Iako se početkom narednog tjedna očekuje nešto nestabilnije vrijeme uz lokalne pljuskove i grmljavinu, značajnije osvježenje za sada nije na vidiku. Temperature će ostati iznad prosjeka za ovo doba godine, a povećana vlažnost zraka dodatno će pojačati osjećaj vrućine.
Liječnici savjetuju građanima da izbjegavaju duži boravak na suncu tijekom najtoplijeg dijela dana, unose dovoljno tekućine te posebnu pažnju posvete djeci, starijim osobama i kroničnim bolesnicima.
Visoke temperature već zahvaćaju velik dio Europe, a meteorolozi upozoravaju da bi toplinski val mogao potrajati i tijekom narednih dana, povećavajući rizik od suše i požara na otvorenim područjima.
