Radnici Rudnika mrkog ugljena Breza nastavili su s radničkim neposluhom te ni jutros nisu sišli u jamu. Od uprave traže isplatu plaće za srpanj, kao i konkretnu informaciju o tome kada će novac biti uplaćen.
Predsjednik Sindikata RMU Breza Jasmin Telalović kazao je kako su plaće ranijih mjeseci uglavnom bile isplaćivane do 10. dana u mjesecu, dok rudari sada nemaju pouzdanu informaciju o terminu isplate.
Sastanak s Elektroprivredom BiH
Za srijedu je u sjedištu Elektroprivrede BiH zakazan sastanak predstavnika rudara i kompanije, na kojem bi se trebalo razgovarati o terminu isplate plaće.
Telalović je poručio da rudari više ne vide rješenje u pregovorima s upravom rudnika jer, kako tvrdi, uprava trenutno nema novca za isplatu plaća.
Ukoliko na sastanku ne bude postignut dogovor, rudari su najavili prosvjed u Sarajevu u četvrtak, 20. kolovoza, od 10 do 13 sati, ispred sjedišta Elektroprivrede BiH.
Ako ni tada ne dođe do dogovora, Sindikat najavljuje nastavak prosvjeda, a kao sljedeća lokacija spominje se zgrada Vlade Federacije BiH.
Problem i s proizvodnjom
Situaciju u RMU Breza dodatno otežavaju problemi u proizvodnji. Prema riječima Telalovića, iz jame duboke oko 450 metara izmješta se oprema, odnosno takozvano „široko čelo“.
Vrijednost opreme procjenjuje se na oko 30 milijuna KM, a zbog velikih pritisaka u jami potrebno ju je zaštititi i instalirati na drugoj lokaciji.
Iz Sindikata navode kako je izmještanje opreme ranije dogovoreno s Elektroprivredom BiH, ali da se rudari sada suočavaju s obrazloženjem kako zbog nedovoljne proizvodnje nema dovoljno novca za isplatu plaća.
Telalović, međutim, tvrdi da je tijekom prošlog mjeseca iskopano ugljena u vrijednosti od oko 2,2 milijuna KM, dok je za isplatu jedne plaće potrebno između 1,8 i 1,9 milijuna KM.
Rudari također ističu kako trenutno rade s manjim brojem zaposlenih, što dodatno otežava proizvodnju.
Daljnji potezi bit će poznati nakon sastanka predstavnika Sindikata RMU Breza i Elektroprivrede BiH. Ako dogovor izostane, rudarski radnički neposluh mogao bi prerasti u prosvjede u Sarajevu.
