N24MagazinZanimljivostiSlučajni ulov morskog psa lisice u Neumu izazvao žaljenje i podsjetio na...

N24 Zanimljivosti

Slučajni ulov morskog psa lisice u Neumu izazvao žaljenje i podsjetio na važnost zaštite morskih vrsta

PODIJELITE ČLANAK

Slučajni ulov morskog psa lisice u Neumu izazvao žaljenje i podsjetio na važnost zaštite morskih vrsta

U neumskim vodama zabilježen je rijedak i tužan događaj – ribar je slučajno ulovio novorođenče strogo zaštićene vrste morskog psa, poznate pod nazivom morska lisica (Alopias vulpinus). Ova vijest izazvala je veliku pažnju stručnjaka i ljubitelja mora, koji su putem društvenih mreža izrazili žaljenje zbog ovakvog ishoda.

„Stvarno šteta. To je novorođenče lisice“, komentirao je poznati poznavatelj morske ekologije Pero Ugarković. Fotografije slučajnog ulova objavili su Andrej A. Gajić i Lignjolov Eging Club Neum, ističući kako je ribar bio svjestan da se radi o strogo zaštićenoj vrsti, no ulov je bio nenamjeran.

Iz LEC Neum poručili su:
„Mala nema iz morskih dubina domaćeg akvatorija, uz napomenu da je ovo slučajan ulov našeg ribara. Mala beba od 3.2 kg, nažalost, svoje putovanje je završila u Neumu. Ovo je dokaz da je domaći akvatorij jako bogat različitim vrstama riba, školjkaša…“

Morska lisica poznata je po dugom repu kojim se služi pri lovu, a odrasli primjerci mogu narasti i preko četiri metra. Njena prisutnost u Jadranu i okolnim vodama rijetka je, što ovaj slučaj čini dodatno značajnim za znanstvenu zajednicu.

Brojni komentari ispod objava pokazuju koliko su javnost i stručnjaci pogođeni ovim događajem. Naglašavaju važnost edukacije i pravilnog postupanja u slučaju ulova strogo zaštićenih vrsta – pa i kad je riječ o slučajnim situacijama.

Prema hrvatskom Zakonu o zaštiti prirode, članku 226., svaka osoba koja slučajno uhvati ili usmrti strogo zaštićenu životinju dužna je prijaviti to Zavodu za zaštitu prirode. Nepridržavanje ovih odredbi može rezultirati novčanom kaznom i do 27 tisuća eura za pravne osobe. Međutim, kako se ovaj slučaj dogodio u Neumu, koji pripada Bosni i Hercegovini, hrvatski zakon se na taj slučaj ne primjenjuje. BiH ima vlastiti zakonski okvir za zaštitu prirode, no ovakvi događaji ponovno otvaraju pitanje usklađivanja zakonodavstva i bolje informiranosti ribara i lokalnog stanovništva o zaštićenim vrstama.

Ova tužna priča o maloj morskoj lisici podsjeća nas koliko je važno očuvati bioraznolikost Jadranskog mora i susjednih akvatorija. Edukacija, prijavljivanje slučajnih ulova i suradnja s nadležnim institucijama ključni su koraci u zaštiti ovih fascinantnih i ugroženih morskih bića.

PODIJELITE ČLANAK
spot_img

NAJNOVIJE

NAJČITANIJE

Pročitajte još