U sklopu Susreta misionara Crkve u Hrvata održan je radni dio programa koji je okupio misionare, misionarke, predstavnike Papinskih misijskih djela te crkvene djelatnike iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i drugih zemalja. Susret je bio prilika za razmjenu iskustava iz misijskih krajeva, promišljanje o izazovima evangelizacije te jačanje međusobnog zajedništva i suradnje.
Nacionalna ravnateljica Papinskih misijskih djela Republike Hrvatske s. Ivana Margarin uputila je riječi zahvale okupljenima, a njezino obraćanje imalo je i oproštajni karakter. Zahvalnost za dosadašnju suradnju izrazio je i mons. Luka Tunjić, koji završava svoj desetogodišnji mandat na dužnosti nacionalnog ravnatelja Papinskih misijskih djela Bosne i Hercegovine.
Osvrt na njihov rad i doprinos misijskom djelovanju dao je mons. Ivan Štironja, predsjednik Vijeća za misije Hrvatske biskupske konferencije. Tom je prigodom novim nacionalnim ravnateljima poželio dobrodošlicu i Božji blagoslov u njihovim novim službama. Za nacionalnu ravnateljicu Papinskih misijskih djela Republike Hrvatske imenovana je s. Ivana Gelo, dok će dužnost nacionalnog ravnatelja Papinskih misijskih djela Bosne i Hercegovine preuzeti vlč. Dubravko Turalija.
Sudionici su tijekom radnog dijela predstavili svoje djelovanje u različitim dijelovima svijeta, govoreći o pastoralnom radu, obrazovanju, humanitarnim projektima i svakodnevnim izazovima s kojima se susreću u misijskim područjima. Poseban naglasak stavljen je na važnost potpore misijskom djelovanju te na povezanost Crkve u domovini s misionarima koji djeluju među najpotrebitijima.
Cilj okupljanja bio je razmijeniti iskustva iz misijskog rada, predstaviti aktualne projekte, razgovarati o potrebama misijskih zajednica te osnažiti suradnju među sudionicima. U ozračju molitve, zajedništva i međusobne podrške, misionari su svjedočili o radu među narodima kojima služe, ističući važnost solidarnosti i trajne pomoći misijskim područjima.
