Izaslanica u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Marina Pendeš izjavila je da Bosna i Hercegovina ima na raspolaganju stotine miliona konvertibilnih maraka iz fondova Europske unije, ali da je njihovo korištenje uvjetovano ispunjavanjem preuzetih reformskih obaveza.
“Stalno govorimo o nedostatku financija kako bismo ulagali, bez obzira o kojoj općini, entitetu ili nekoj instituciji Bosne i Hercegovine je riječ, a stotine milijuna KM kada govorimo o Europskoj uniji stoje na raspolaganju Bosni i Hercegovini, ali pod uvjetom kako izvršimo obveze”, kazala je Pendeš.
Dodala je kako je dio tih obaveza ispunjen usvajanjem seta europskih zakona na sjednici Doma naroda, ali da i dalje ostaju otvorena ključna pitanja.
“Još nam ostaju zakon o sudu i zakon o VSTS-u koje bi trebalo usvojiti”, istaknula je.
Govoreći o izmjenama Zakona o javnim nabavama, Pendeš je navela kako je predložila da se prijedlog razmatra u redovnoj proceduri kako bi se omogućila šira stručna rasprava.
“S druge strane, razočarana sam načinom na koji zakon pripremaju osobe iz Agencije za javne nabave zajedno s tužiteljstvom i određenim brojem zastupnika iz Zastupničkog doma, umjesto da ova agencija pripremi taj zakon. To pokazuje kako možda trebam sumnjati u neke najbolje namjere. Zbog toga sam i predložila redoviti postupak kako bismo mogli to detaljnije raspraviti”, kazala je Pendeš.
U nastavku sjednice i izjava nakon nje, predstavnici srpskog i hrvatskog kluba u Domu naroda poručili su kako neće prihvatiti da budu isključeni iz procesa odlučivanja te su upozorili na, kako navode, pokušaje preglasavanja i prijenosa većina iz Zastupničkog doma.
Zamjenik predsjedatelja Doma naroda Nikola Špirić ocijenio je da je potrebno poštovati ustavne procedure i uključiti sve strane u proces donošenja zakona.
“Bili smo spremni i mislim kako smo postigli dogovor na kolegiju da zakon o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavama i Kaznenom zakonu ide u redovitu proceduru kako bismo dali svoj doprinos”, rekao je Špirić.
Dodao je i da zakoni ne bi smjeli biti predmet političkih kampanja, već rezultat dogovora i kompromisa.
