Tvrtka Eling, kao jedna od najvećih proizvođača električne energije među vlasnicima malih hidroelektrana izašla je na inozemno tržište i kao pionir u BiH ostvarila cijenu od 900 KM/mWh.
Kako kaže direktor Elinga, Tihomir Lalić, ovo je za njih bio logičan izbor koji će prema njegovom mišljenju u budućnosti mnogi preuzeti jer je to jedini način da se rasterete, kako sami proizvođači električne energije, tako i država.
– Već duže vrijeme smo razmišljanja da proizvodnju energije treba što više prepustiti tržišnim uvjetima. Mi smo se, nakon nekoliko krugova razgovora s više partnera, odlučili za RES BiH jer se radi o timu koji ima dugo i veliko iskustvo na otvorenim tržištima. Odabrali smo ih kao partnere i zbog duljine ali i dubine iskustva. Mi smo svi izloženi tržištima, život i posao nikoga od nas nije mazio. To otvara dodatno pouzdanje i povjerenje da ćemo uvijek naći dobra i dugotrajna rješenja. A vremena koja dolaze zahtjevaju da se imamo na koga osloniti, kazao je Lalić za bljesak.info.
Iz ovog iskustva Eling nosi pozitivno iskustvo.
– Dojam je dobar, suradnja i protok informacija su dobri, a to je presudno. Ali, ono što je najvažnije su brojke. U kolovozu smo postigli prosječni cijenu 900 KM/MWh uz naplatu isporučene električne energije čak i prije ugovorom definiranih rokova. Za našu profitabilnost i likvidnost su to odlične vijesti jer su svakodnevne obveze velike, posebno prema bankama, naglasio je Lalić.
Eling je tvrtka koja zapošljava oko 100 radnika, izvodi radove u telekomunikacijama i energetici na području Balkana.
– Naša tvrtka je jedna od prvih krenula da se bavi obnovljim izvorima energije i svoj prvi proizvodni pogon je pustila u rad 2005. godine i tada smo se borili sa raznim birokratskim problemima, jer ta oblast tada nije bila zakonski razrađenja. Sada smo i jedni od prvih koji su odlučili da svoj proizvod izvozimo i da ga plasiramo na europskim burzama, pojasnio je Lalić.
Dodao je da se radi se o proizvodu koji se može plasirati na tržištu i svako povećanje proizvodnje donosi korist. Naravno, uz uvjet kada se time ne nanosi nikom drugom šteta.
– Mi nismo društvo koje ima zavidnu industrijsku proizvodnju u odnosu na razvijene zemlje, ali imamo šansu da proizvodimo električnu energiju i da je prodajemo tim zemljama. I da taj prihod ulažemo u našu zemlju, da širimo naše kapacitete i mogućnosti, pojasnio je.