[adrotate banner="68"]
N24INFORMATIVNI SADRŽAJBiH prijeti obustava zračnog prometa: Spor s Viaductom dovodi do kolapsa?
[adrotate group="11"]

N24 INFORMATIVNI SADRŽAJ

BiH prijeti obustava zračnog prometa: Spor s Viaductom dovodi do kolapsa?

PODIJELITE ČLANAK

BiH prijeti obustava zračnog prometa: Spor s Viaductom dovodi do kolapsa?

Bosna i Hercegovina suočava se s ozbiljnom prijetnjom obustave zračnog prometa zbog financijskog spora s tvrtkom Viaduct. Prema nalogu izdanom 2025. godine, sva plaćanja prema BiH i Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi (BHANSA) su zamrznuta, što bi moglo imati dalekosežne posljedice.

Kako je došlo do ove situacije?

Međunarodni centar za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) donio je 2022. godine arbitražnu presudu u korist Viaducta, nakon čega su belgijski sudovi 2024. i 2025. odobrili pljenidbu imovine BiH. Spor se temelji na raskinutom ugovoru o koncesiji za izgradnju dvije hidroelektrane na Vrbasu, zbog čega je Viaduct dobio odštetu od 46 milijuna eura. Ukupni dug BiH, s kamatama, sada iznosi 108,7 milijuna KM, a dnevne kamate dosežu 18.000 KM.

Moguće posljedice: Zračni promet pred kolapsom

BHANSA upozorava da, bez hitne reakcije vlasti, neće moći nastaviti pružati ključne usluge u zračnom prometu. BiH se nalazi na jednoj od najprometnijih zračnih ruta jugoistočne Europe, a potpuna obustava prometa mogla bi uzrokovati:

  • Prekid svih letova, uključujući putničke, teretne, medicinske i humanitarne
  • Zatvaranje zračnih luka
  • Gubitak radnih mjesta i prihoda lokalnih zajednica
  • Urušavanje međunarodnog ugleda BiH
  • Preusmjeravanje zračnih ruta u susjedne države

Pravna borba i politička odgovornost

Pravobraniteljstvo BiH već je uložilo žalbu na odluke belgijskih sudova koji su odobrili pljenidbu imovine Centralne banke BiH u Banjoj Luci, Mostaru i Brčko Distriktu. Smatraju da je odluka neosnovana, jer Centralna banka nije bila strana u sporu.

S druge strane, vlasti Republike Srpske odbijaju preuzeti odgovornost, iako su se još 2017. obvezale snositi troškove arbitraže. Sporazum je tada u ime Vlade RS potpisala Željka Cvijanović. Ministri iz SNSD-a u Vijeću ministara, poput Staše Košarca i Srđana Amidžića, ne poduzimaju konkretne korake, već pozivaju na osnivanje raznih timova.

Pravobraniteljstvo BiH priprema tužbu protiv Republike Srpske, no ona će biti moguća tek nakon što dug bude vraćen ili imovina zaplijenjena kako bi Slovenci naplatili svoja potraživanja.

Što dalje?

S obzirom na ozbiljnost situacije, ključno je hitno djelovanje nadležnih institucija. Hoće li BiH uspjeti izbjeći potpuni kolaps zračnog prometa, ovisi o političkoj volji i pravnim potezima u nadolazećim tjednima.

 

PODIJELITE ČLANAK
spot_img

NAJNOVIJE

NAJČITANIJE

[adrotate banner="7"]
Pročitajte još