Jedna od najpoznatijih tradicijskih manifestacija u Bosni i Hercegovini, Dani kosidbe Kupres 2026., i ove je godine okupila veliki broj natjecatelja i posjetitelja. Manifestacija, koja se nalazi na UNESCO-voj listi nematerijalne kulturne baštine, njeguje običaje stare još od 17. stoljeća.
Uz svečano otvorenje održani su brojni sadržaji, među kojima su županijska stočarska izložba, natjecanja u tradicionalnim igrama te galopske utrke konja. Kao i svake godine, najveću pozornost privuklo je natjecanje kosača u borbi za prestižnu titulu kosbaše.
U seniorskoj konkurenciji natjecalo se dvadesetak kosača na parcelama dimenzija 30 x 10 metara, dok su juniori kosili livade veličine 15 x 8 metara. Iako je brzina važan faktor, ona nosi tek 25 posto ukupne ocjene. O pobjedniku odlučuju i širina otkosa, čistoća košnje te pravilno potkresivanje.
Titulu najboljeg kosača ove godine osvojio je Mirko Kecman iz Bosanskog Petrovca, drugo mjesto pripalo je Matku Kuštri, dok je treći bio Mario Prljević.
U juniorskoj konkurenciji prvo mjesto osvojio je Drago Šarić, drugo Ivan Čičak, a treće Josip Čičak.
Dani kosidbe na Kupresu i ove su godine još jednom potvrdili svoj status jedne od najvažnijih manifestacija koja čuva tradiciju, kulturnu baštinu i običaje ovoga kraja.
