Nakon velikog požara koji je zahvatio deponiju Uborak kod Mostara, gradonačelnik Mostara Mario Kordić obišao je požarište te iznio prve procjene o razmjerima nastale štete.
Kontaktirali smo struku, a oni tvrde kako ne postoje rizici od eksplozije metana jer požarom uopće nije zahvaćeno staro deponijsko polje, koje bi, opet eventualno, moglo imati takve „kaverne plina“. Zapaljeno je tzv. „sedlo“, najnovija deponija u kojoj ne postoji mogućnost da se takav plin u međuvremenu formirao. Ne smije se širiti panika kroz izjave ljudi koji o ovome nemaju pojma, a pogotovo ne od ljudi koji su dobrim dijelom kumovali ovoj cijeloj priči – poručio je Kordić.
Prema njegovim riječima, materijalna šteta nastala uslijed požara vrlo je velika te se procjenjuje na više milijuna konvertibilnih maraka. Vatra je zahvatila značajan dio infrastrukture i opreme koja se koristi u svakodnevnom radu deponije, zbog čega će biti potrebna opsežna sanacija pogođenog područja.
– Trenutno pokušavamo riješiti dva problema, jedan je do kraja ugasiti požar, a drugi je odvoz miješanog komunalnog otpada iz grada. U razgovoru s vatrogascima utvrđeno kako je jedina mogućnost gašenja požara zasipanje deponijskih polja te je angažirana tvrtka koja će već danas krenuti s tim procesom – izjavio je Kordić.
Govoreći o sigurnosnoj situaciji, gradonačelnik je poručio kako prema trenutačnim informacijama ne postoji opasnost od eksplozije te da građani nemaju razloga za dodatnu zabrinutost po tom pitanju. Ipak, nadležne službe nastavljaju pratiti stanje na terenu i poduzimati sve potrebne mjere zaštite.
– Otpad se neće odlagati bilo gdje drugo u Mostaru, na nekim divljim deponijama. Lokalitet za pretovar određen je u Vrapčićima i bukvalno će se na tom mjestu iz „specijalki“, odnosno vozila koja prikupljaju otpad, taj otpad pretovarati u adekvatna vozila koja će onda ići na druge lokacije gdje će se taj otpad trajno odlagati – rekao je Kordić.
