N24MagazinZanimljivostiKako ublažiti simptome alergije uz prirodne pripravke?

N24-ZDRAVLJE

Kako ublažiti simptome alergije uz prirodne pripravke?

PODIJELITE ČLANAK

Sezona je alergija i mnogi se protiv njih bore svim raspoloživim sredstvima. Donosimo koji su najbolji čajevi protiv alergija, koji lijekovi mogu pomoći, kako ulje crnog kima djeluje protiv alergija te koji su simptomi proljetne alergije.

Sezonski alergijski rinitis ili peludna groznica je alergijski odgovor na pelud. Uzrokuje upalu i oticanje sluznice nosa i zaštitnog tkiva očiju (konjunktiva). Simptomi uključuju kihanje, začepljenost (osjećaj začepljenosti) i svrbež, suzenje očiju, nosa i usta. Mogućnosti liječenja uključuju oralne antihistaminike koji se izdaju bez recepta i na recept, nazalne steroide, nazalne antihistaminike i nazalni kromolin. Kod nekih ljudi simptomi alergijske astme (zviždanje, otežano disanje, kašalj i/ili stezanje u prsima) mogu biti uzrokovani zbog izlaganja peludi.

Proljetne alergije simptomi

Najveći okidač proljetnih alergija je pelud. Drveće, trava i korov otpuštaju ta sićušna zrna u zrak kako bi oplodili druge biljke. Kad uđu u nos nekoga tko je alergičan, pokreće se pretjerana imunološka reakcija kao obrana od tvari koje su inače bezopasne. Imunološki sustav pogrešno vidi pelud kao opasnost i oslobađa antitijela koja napadaju alergene. To dovodi do oslobađanja kemikalija zvanih histamini u krv. Histamini izazivaju curenje iz nosa, svrbež očiju i druge simptome specifične za alergije. Pelud može putovati kilometrima, tako da opasnost ne predstavljaju samo biljke iz neposredne blizine.

Tipični simptomi koji upućuju na proljetnu alergiju su:

  • curenje iz nosa
  • vodenaste očo
  • kihanje
  • kašljanje
  • svrbež očiju i nosa
  • tamni podočnjaci.

Čaj za alergije

Jedan od načina smanjivanja simptoma alergija je upotreba ljekovitog bilja koje jača imunitet. Osim praćenja peludnog kalendara, dobro je ojačati imunitet prirodnim pripravcima, kako bi sezona proljetnih alergija prošla bez tegoba.

Sastojci:

plod šipka 20 g

cvijet lipe 15 g

cvijet bazge 15 g

majčina dušica 10 g

cvijet kamilice 10 g

plod anisa 10 g

list metvice paprene 10 g

cvijet nevena 5 g

cvijet crnog sljeza 5 g

Priprema: Na litru hladne vode dodati dvije žlice čaja. Kad zakuha, ostavite da lagano vrije jednu minutu, pa stavite na stranu pet minuta i procijedite. Pripremljeni čaj popijte kroz dan. Ovaj recept se s vremenom mijenja, odnosno prilagođava osobi, ovisno o simptomima pa, ako osjetite da se neki simptomi ne povlače, potražite savjet fitoterapeuta.

Pomoć kod alergije

“Fitoterapijska tradicija pokazuje da i drenaža jetre dva puta godišnje (na proljeće i u jesen) donosi veliko olakšanje kod osoba sa sezonskim alergijama”, kaže Goran Smirčić aromaterapeut i nutricionist. Dodaje kako se u tom slučaju koriste klasična fitoterapijska sredstva, poput SIPF/EPS artičoke, velikog čička ili maslačka te dulja uporaba čaja od lista koprive.

Uz pravovremeno uzimanje ulja crnog kima, postoji velika mogućnost da simptomi alergija budu maksimalno suprimirani. No treba imati na umu da se drenaža jetre ne smije provoditi kod oštećenja jetre ili kod korištenja nekih lijekova pa se uvijek prije takvog tretmana treba savjetovati sa stručnom osobom.

5 savjeta kako si pomoći za vrijeme cvatnje:

  • Pokušajte ostati u zatvorenom prostoru kad god je količina peludi visoka. Jutra su obično najkritičnija.
  • Držite vrata i prozore zatvorenima tijekom proljetnih mjeseci kako biste spriječili da alergeni uđu u kuću.
  • Pročišćivač zraka također može pomoći. Često čistite filtere za zrak u svom domu. Također, očistite police za knjige, ventilacijske otvore i druga mjesta na kojima se pelud može skupljati.
  • Operite kosu nakon povratka kući, umijte se, isperite nosnice.
  • Usisavajte dva puta tjedno i pri tom nosite masku kako ne biste došli u dodir s peludi, plijesni i prašinom nakupljenom u tepihu.

Lijek protiv alergije

Antihistaminici su lijekovi, inhibitori antihistaminskih receptora, a djeluju na način da se vežu na histaminske receptore i kompetitivno antagoniziraju s histaminom na receptorima izvršnih stanica. Jednostavnije rečeno – antihistaminici su lijekovi pogodni za prevenciju više nego za liječenje alergijskih bolesti. Djelotvorni su i kod svrbeža ako je u podlozi pojačano lučenje histamina (urtikarija, ubod insekata), a počinju djelovati nakon 30-ak minuta od primjene. Njihov učinak traje od četiri do šest sati, a uzimaju se uglavnom neovisno o hrani sa vodom. Neki od njih idu na recept, dok se ostali mogu kupiti u ljekarnama bez recepata.

PODIJELITE ČLANAK
spot_img

NAJNOVIJE

Pročitajte još
spot_img
spot_img