Noć vještica ili Halloween (Hallowe’en) je praznik koji se slavi noć uoči Svih svetih, 31.listopada. Slavi se prije svega u Irskoj, SAD-u, Kanadi, Puerto Ricou, Australiji i Novom Zelandu. Premda je Halloween skraćeni oblik od arhaičnog engleskog imena za blagdan Svih svetih All-Hallow-even, All Hallows’ Eve, Noć vještica je, prema katoličkim službenicima, poganski blagdan izravno suprotstavljen katoličkom blagdanu Svih svetih.
Svetkovina je nastala tako što su plemena rezbarenjem bundeva istjerivali loše vrijeme kako bi im žetva uspjela, a danas se slavi, većinom u anglosaskim zemljama, kao zabavni festival koji uključuje maskiranje u mitološke likove poput vještica, vampira, duhova, zombija, goblina i ukrašavanje kuća i okućnica bundevama, paukovim mrežama, kosturima, gledanje horor filmova, sve u svrhu zastrašivanja, jer se u davnim vremenima strašenjem tjerala smrt uoči Dana svih svetih. Dok jedni tvrde da moderna Noć vještica sadrži elemente kršćanstva i poganskih rituala, drugi smatraju da je uvjerenje da je svetkovina nastala temeljem kristijaniziranih obreda pogrešno.
Šta kaže Biblija?
U Bibliji se nigdje ne spominje Noć vještica, blagdan koji se u mnogim zemljama slavi 31. listopada. No porijeklo Noći vještica i običaji koji su povezani s tim blagdanom nisu u skladu s biblijskim učenjima.
Je li porijeklo Noći vještica stvarno važno?
Da. Premda neki koji slave Noć vještica smatraju da je to tek bezazlena zabava, običaji povezani s tim blagdanom izravno se kose s biblijskim učenjima. Noć vještica temelji se na poganskim vjerovanjima o mrtvima i zlim duhovnim bićima, odnosno demonima.
Navest ćemo biblijski redak koji pokazuje kako Bog gleda na vjerovanja povezana s Noći vještica:
“Obucite svu Božju bojnu opremu da se možete oduprijeti Đavlovim spletkama. Jer mi se ne borimo protiv krvi i tijela, nego (…) protiv zlih duhovnih sila” (Efežanima 6:11, 12)
Što to znači: Kršćani se trebaju odupirati zlim duhovnim silama, a ne se pretvarati da imaju veze s njima na bilo kakvoj proslavi.