Dark web je postao utočište za ilegalne aktivnosti, uključujući trgovinu ukradenim osobnim podacima i dokumentima. Nedavno je etička hakerica Arnela Šabović otkrila da su na forumima unutar ovog dijela interneta dostupne skenirane ili fotografirane putovnice iz cijelog svijeta, uključujući i one iz Bosne i Hercegovine.
Stvarne putovnice dostupne na prodaju
“Prije nekoliko dana naišla sam na stranice na dark webu i breach forumima koje prodaju skenirane ili fotografirane putovnice iz cijeloga svijeta. Među njima su, naravno, i putovnice iz naše države”, napisala je Šabović na svom LinkedIn profilu, prenosi N1.
Kako navodi, provjerila je autentičnost nekih dokumenata i utvrdila da su stvarni, a ne generičke krivotvorine ili loše obrađene slike preuzete s interneta. Jedan od primjera koje je navela bila je putovnica djevojke iz Sarajeva, čiji dokument je još uvijek važeći.
Šabović ističe da postoji mnogo načina na koje osobni dokumenti mogu završiti na ovakvim platformama. Među glavnim uzrocima su:
- Hakiranje baza podataka – Hakerski napadi na institucije, tvrtke ili državne registre mogu rezultirati krađom osjetljivih podataka.
- Insajderske prijevare – Osobe unutar kompanija ili institucija mogu neovlašteno iznositi i prodavati podatke.
- Turističke agencije i hoteli – Putnici često ostavljaju kopije svojih putovnica prilikom prijave u smještaj.
- Neoprezno dijeljenje skenova putem e-maila – Mnogi ljudi nesvjesno šalju skenirane dokumente nesigurnim kanalima.
“Svejedno, neki još uvijek misle da se njima to ne može dogoditi. Ali, vjerujte mi, realnost je brutalna jer može. I možda već jest”, upozorava Šabović.
Dark web je dio interneta kojem se ne može pristupiti standardnim pretraživačima poput Googlea ili Binga, već je potreban poseban softver poput Tor-a (The Onion Router). Ovaj anonimni dio mreže često se povezuje s ilegalnim aktivnostima, uključujući trgovinu drogom, oružjem, ukradenim podacima i falsificiranim dokumentima.
Korištenje osobnih podataka s dark weba može rezultirati krađom identiteta, prijevarama i financijskim gubicima za žrtve. Stručnjaci savjetuju da građani budu posebno oprezni prilikom dijeljenja svojih dokumenata te da koriste sigurnosne mjere poput enkripcije i provjerenih servisa za pohranu osjetljivih podataka.
Kako biste smanjili rizik da vaši osobni dokumenti završe na dark webu, preporučuje se:
- Ne dijeliti kopije putovnica bez prijeke potrebe
- Koristiti sigurnu komunikaciju prilikom slanja dokumenata (npr. enkriptirani e-mail)
- Provjeravati vjerodostojnost institucija koje traže vaše podatke
- Redovito mijenjati lozinke i koristiti dvofaktorsku autentifikaciju
- Pratiti obavijesti o mogućim povredama podataka i provjeravati jesu li vaši podaci kompromitirani
Ovo otkriće samo je još jedan podsjetnik na to koliko je važno zaštititi svoje osobne podatke u digitalnom svijetu.