N24INFORMATIVNI SADRŽAJPovećanje plaća na Sveučilištu u Mostaru: Sindikat postigao značajne rezultate

N24 INFORMATIVNI SADRŽAJ

Povećanje plaća na Sveučilištu u Mostaru: Sindikat postigao značajne rezultate

PODIJELITE ČLANAK

Povećanje plaća na Sveučilištu u Mostaru: Sindikat postigao značajne rezultate

Na sastanku predstavnika Sindikata i Uprave Sveučilišta u Mostaru, održanom u petak, 21. veljače, dogovoreno je povećanje plaća zaposlenika ove institucije. Kako je priopćio Sindikat SUM-a, proces povećanja plaća provodit će se u nekoliko faza, uz značajnu financijsku podršku osnivača i Republike Hrvatske.

Fazna implementacija povećanja plaća

Prva faza već je realizirana kroz provedbu Odluke Vlade FBiH o minimalnoj plaći za 2025. godinu, koja sada iznosi 1.000 KM neto. Procjenjuje se da je ovu plaću na Sveučilištu primalo oko 80 zaposlenika.

Druga faza slijedi uz očekivano značajno povećanje financijskih sredstava – oko 20.000.000 KM od osnivača i jednak iznos od Republike Hrvatske. Ova sredstva omogućit će izjednačavanje plaća svih zaposlenika Sveučilišta, koristeći neto osnovicu od 474,24 KM (trenutno primjenjivanu u Rektoratu), a primjena je predviđena najkasnije s obračunom plaća za ožujak 2025. godine.

Treća faza, planirana za rujan 2025., donosi dodatno povećanje osnovice na traženi iznos od 638,08 KM, što je zahtjev Sindikata. Četvrta faza uključuje smanjenje školarina za studente pri upisu u akademsku godinu 2025./2026., što je jedan od ključnih prijedloga Sindikata.

Dodatna financijska pomoć zaposlenicima

Sindikat je istaknuo i da je zaposlenicima Sveučilišta već isplaćena novčana pomoć u iznosu od 1.000 KM, kao kompenzacija za inflatorni rast cijena, u skladu s Uredbom Vlade FBiH o isplati pomoći od strane poslodavaca.

Također, Sindikat je prvi upozorio na problem visokih školarina, koje stvaraju socijalno diskriminatorni sustav studiranja i potiču odlazak mladih na druga sveučilišta, odakle se često ne vraćaju.

Sindikat se nametnuo kao ključni zagovornik zaposlenika

Iako postoji tek četiri mjeseca, Sindikat Sveučilišta u Mostaru već je ostvario značajne rezultate u zaštiti akademskog statusa i poboljšanju materijalnog položaja zaposlenika. Aktivnosti na poboljšanju uvjeta rada započete su još na osnivačkoj skupštini 18. lipnja 2024., koja je dočekana s oduševljenjem zaposlenika.

U priopćenju se također ističe kako su pokušaji pojedinaca da prisvoje zasluge Sindikata i predstave ih kao vlastite tek očajnički potezi kojima nastoje prikriti vlastite neuspjehe i nedostatak autoriteta.

– Našim članovima i široj javnosti jasno je da je upravo Sindikat prvi na Sveučilištu artikulirao interese zaposlenika i smjestio ih u realne mogućnosti i konkretne okolnosti – zaključuju iz Sindikata Sveučilišta u Mostaru.

Foto: sveucilisteumostaru/ instagram

PODIJELITE ČLANAK
spot_img
spot_img

NAJNOVIJE

NAJČITANIJE

Pročitajte još