Visoki predstavnik Christian Schmidt dostavio je Generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija 66. izvještaj OHR-a o implementaciji Mirovnog sporazuma u Bosni i Hercegovini. Visoki predstavnik u sažetku izvještaja navodi da je vladajuća koalicija u bh. entietu Republika Srpska nastavila da “podriva državu” i njene institucije, te ističe da je domaće vlasništvo nad reformskim procesom “ključni faktor” za napredak zemlje ka članstvu EU, no da obaveze da se izvrše ustavne reforme kako bi se implementirale presude Europskog suda za ljudska prava u grupi predmeta Sejdić-Finci za sada nisu dale rezultate.
Ovo je Schmidtov sedmi redovni izvještaj Generalnom sekretaru otkako je 1. kolovoza 2021. godine preuzeo funkciju Visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu. Izvještaj obuhvata period od 16. travnja 2024. do 15. listopada 2024. godine.
“Politička situacija tokom izvještajnog perioda dala je mješovitu sliku. Eksterno, EU je nastavila da pruža zamah za ubrzanu europski integraciju zemalja Zapadnog Balkana. Međutim, Bosna i Hercegovina nije u potpunosti iskoristila ovu inicijativu, uglavnom zbog neispunjavanja svih zahtjeva Plana rasta. Interno, period je bio obilježen pripremama za nedavne lokalne izbore održane 6. listopada 2024. godine, ali i kontinuiranim pokušajima podrivanja Općeg okvirnog sporazuma za mir“, navodi on, te dodaje da je izvještajni period završen tužnim događajem uslijed vanredne situacije u zemlji uzrokovane poplavama i klizištima koja su rezultirala gubitkom života i štetom na imovini u pet centralnih općina.
Izbori i Schmidtove izmjene zakona
Schmidt navodi da su lokalni izbori u BiH provedeni u “mirnoj atmosferi bez većih incidenata“. Ističe da su građani i predstavničke nevladine organizacije u zemlji pokazali “snažno odobravanje” primjene novih tehnologija za jačanje integriteta izbora, koje su po prvi put implementirane nakon što je on uveo izmjene Izbornbog zakona 26. ožujka ove godine.
Također navodi da je njegovom odlugom uvedena zabrana osobama osuđenim za ratne zločine, genocid i zločine protiv čovječnosti da budu kandidati ili obnašaju bilo koju izbornu, imenovanu ili drugu funkciju.
“Istovremeno, nove odredbe koje zabranjuju korištenje govora mržnje u izborne svrhe donijele su pozitivne rezultate među političkim subjektima, uz evidentno smanjenje broja takvih slučajeva. Poboljšanje integriteta izbora svakako je jedan od ključnih elemenata napora za obnovu povjerenja građana u izbore i razvoj demokratske tradicije u zemlji. Ipak, uporno nizak nivo učešća žena u političkom životu ostao je nepromijenjen na nedavnim lokalnim izborima“, naveo je Schmidt.