N24KolumnaStrah mladih od tradicionalnog braka

Društvo

Strah mladih od tradicionalnog braka

PODIJELITE ČLANAK

Generacije naših baka u svojim su 20-ima najčešće su već bile udane, odgajale malu djecu i brinule o obitelji. Svega nekoliko desetljeća kasnije imamo potpuno drugačiju situaciju – parovi se sve rjeđe odlučuju na brak, a oni koji se odluče, stupaju u bračno partnerstvo kasnije, a od toga se gotovo polovica brakova završi razvodom. Što se to drastično promijenilo i je li brak uistinu postao tradicionalna i pomalo zastarjela forma vezivanja?

Sklapati brak ili ne?

Stavovi mladih prema braku uvelike su se promijenili u odnosu na one koje su imali naši roditelji i bake i djedovi. U prilog tomu idu visoke stope razvoda, strah od vezivanja te mnoštvo primjera loših brakova kojima smo svi svjedočili u neposrednoj blizini. Na način na koji doživljavamo brak u velikoj su mjeri utjecali roditelji, šira obitelj i poznanici. Određen postotak tih brakova bio je disfunkcionalan, činili su ga partneri koji nisu bili ravnopravni, koji nisu težili istim ciljevima, koji su ušli u brak prerano ili prebrzo, nisu naučili funkcionirati zajedno, a ostajali su skupa zbog djece, iz navike, zbog običaja, pritisaka i sl. te se stvara slika o braku kao  svojevrsnom zatvoru koji ograničava osobu i koji je ispunjen patnjom. Kada se tome dodaju praktični razlozi poput dužeg školovanja i radnog vremena, ali i oni financijske prirode, pitamo se ima li uopće smisla stupati u brak?

Što podrazumijeva suvremeni brak?

Nema pravog odgovora na pitanje je li brak prava odluka za nekoga ili nije, vrijedi li otvoriti srce nekome, biti ranjiv, izjaviti ljubav, ali sigurno je da brak predstavlja zajednicu i da se treba naučiti kako funkcionirati u njoj da bi bila zdrava i održiva. Danas smo se ipak odmaknuli od dogovorenih i brakova iz nužde, tako da se može zaključiti kako suvremeni brak podrazumijeva sigurnost i stabilnost ako počiva na prijateljstvu, poštovanju i iskrenosti.

 

Ako vam pada mrak na oči pri pomisli na brak, možda ste samo bili okruženi lošim primjerima ili ljudima koji nisu tolerantni, ne žele se mijenjati niti učiti nešto novo. To znači da će se morati raditi na odnosu i ulagati u njega kako bi postao vaša oaza mira i radosti gdje se partneri osjećaju sigurno i voljeno. Ako nije riječ o takvom odnosu, onda ne govorimo o braku, već o nečemu drugom, a to bi trebalo razlikovati.- pronosi Zenski receniraj.

 

PODIJELITE ČLANAK
spot_img

NAJNOVIJE

Pročitajte još
spot_img
spot_img