Je li u početku nastanka društvenih mreža namjera njihovih osnivača bila plemenita, vjerojatno nikad nećemo doznati, međutim, donijele su i dobro i loše, piše Večernji list BiH. Ispočetka je fokus bio na uspostavljanju davno pokidanih veza i uistinu su se toliki pronašli nakon godina, desetljeća… zahvaljujući Facebooku i nekim drugim mrežama, a brojnima je olakšano i poslovanje, dolazak do klijenata i slično. Nažalost, postoji i crna strana koja se posebno ističe posljednjih godina, a popularizirale su je nešto novije mreže, poput TikToka. Posljednji užasan izazov o kojem se priča je “Hit Him in the Balls”, koji potiče udaranje u testise dječaka koji to ne očekuju.
Pomoć u poslu, ali…
Nažalost, zbog tih izazova u susjedstvu je nekoliko djece završilo u bolnici. Tu je i izazov “Skull-Breaker” u kojem djeca osobi koja poskoči podmeću nogu, a pad može završiti s teškim ozljedama, da ne kažemo i nešto gore. Zatim je tu i “Sleepy Chicken”, odnosno mariniranje piletine u sirupu za kašalj, što može dovesti do haluciniranja i užasnih bolova. I uistinu je teško objasniti što je u glavi bilo kome tko radi neke od tih izazova. Jasno, mladost treba proživjeti, međutim, imali smo je i svi mi te smo nalazili neke druge načine zabave. I nije bilo ovako brutalno. Psiholozi ističu kako su poremećene vrijednosti u društvu razlog toga što su ovakve stvari postale općeprihvatljive. – Djeca su prije mnogo gledala televiziju, danas puno vremena provode uz mobitele. Sve im je dostupno od najranije dobi i to je ono što nije dobro. Oni smatraju kako je to “cool”. Realno, događalo se i u ranijim vremenima svašta. Bilo je kojekakvih izazova i bilo je negativnih pojava, ali sve bi se nekako brzo izgladilo, nije se dopuštalo da stvari eskaliraju i da se djecu svakodnevno mora voditi liječniku zbog nekih nepodopština koje mogu ugroziti život. Jednostavno, dogodi se neki nestašluk, ali se to rješava jako brzo. Treba utjecati na svijest djece, a polazna točka su roditelji pa onda prosvjetni djelatnici. Nitko nema pravo zatvarati oči pred ovakvim pojavama – priča nam psihologinja koju smo zamolili za komentar u povodu ove situacije. Najgori od slučajeva posljednjih godina je “Blackout”, izazov zbog kojeg su se neka djeca slučajno zadavila, a tragedija je bilo i u BiH. Onda se pojavio i izazov u kojem mladi ližu daske WC školjke kako bi dokazali da koronavirus ne postoji. Naravno da postoji, a pitanje je koliko se na taj način virus širio. Budalaština do budalaštine. I da ne ispadne samo da su mlađi od 18 sudionici ovakvih izazova, poznat je i jedan u kojem sudjeluju stariji. Primjerice, roditelji namažu ruke čokoladom i onda ih pokazuju djeci te ih uvjere da je riječ o fekalijama, zbog čega djeca počinju plakati i histerično se ponašati pitajući se, sasvim logično, zašto njihovi najbliži rade tako odvratnu stvar, a roditelji koji sudjeluju u činu snimaju to kamerom. Da je svijet poprilično posrnuo, svima je jasno, međutim, umjesto da ga vraćamo na neki pravi put, mi se i dalje pravimo da se ništa ne događa i u virtualnom svijetu pokušavamo naći neku sreću. Dok ovo pišemo, i dalje nam je slika jednog Mladena pred očima. Mladić koji je tek počeo živjeti došao je tražiti posao, a radnik te benzinske crpke ga je odlučio ismijati te ga pritom još i snimati. Da nije tih kamera, šala bi se lakše progutala, čovjek bi rekao “bilo pa prošlo”, možda bi uzvratio kada dođe prilika nekom mjerom pa da se svi nasmiju, međutim, kada takav događaj dobije noge, onda nastane problem.
Zaustaviti širenje
Nažalost, Mladen nije vidio izlaz iz tog problema, a društvo je o posljedicama ovakvih radnji još nespremno na kvalitetan način raspravljati. Nismo još došli do razine da, umjesto ljudske osude, radimo na prevenciji ovakvih problema, da, primjerice, i sud presudi u ovakvim slučajevima, a da se nekim sveobuhvatnim radom dovede do toga da se ubuduće ovakve stvari ne događaju. Sve je isto i s društvenim mrežama te izazovima koji su i u bh. školama realnost. Djeci mora biti prioritet učenje, usvajanje znanja i vještina, život po normama i samo tako ćemo ih izvesti na pravi put, a TikTok ili neke druge popularne mreže ih ne mogu i ne smiju odgajati jer će se događati upravo stvari koje spominjemo.