Na tržištu rada u Bosni i Hercegovini posljednjih godina dogodile su se velike promjene. Zbog manjka kvalificirane radne snage, brojni obrtnici danas ostvaruju primanja koja premašuju plaće direktora, menadžera i drugih visokoobrazovanih zaposlenika.
Među najtraženijim zanimanjima nalaze se keramičari, električari, vodoinstalateri, automehaničari, varioci i stolari. Potražnja za njihovim uslugama iz godine u godinu raste, a istodobno je sve manje radnika koji se bave tim poslovima.
Jedan od glavnih razloga ovakvog stanja je odlazak velikog broja majstora na rad u inozemstvo, ali i sve manji interes mladih za upis obrtničkih zanimanja. Zbog toga su poslodavci prisiljeni nuditi znatno veće plaće i bolje uvjete rada kako bi zadržali postojeće radnike i privukli nove.
Građani često moraju čekati tjednima ili čak mjesecima kako bi pronašli slobodnog majstora, dok cijene usluga nastavljaju rasti. Stručnjaci upozoravaju kako će, bez većih ulaganja u strukovno obrazovanje i poticanja mladih na izbor obrtničkih zanimanja, problem nedostatka kvalificirane radne snage biti još izraženiji u budućnosti.
