CARLO ACUTIS BIT ĆE PROGLAŠEN SVECEM 7. RUJNA
Katolička Crkva 7. rujna kanonizirat će Carla Acutisa, prvog sveca milenijske generacije, potvrdio je papa Lav u petak tijekom sastanka s kardinalima.
Acutis, dječak talijanskog podrijetla rođen u Velikoj Britaniji, preminuo je 2006. godine u dobi od samo 15 godina, nakon borbe s leukemijom. Unatoč kratkom životu, ostavio je snažan trag koristeći svoje računalne vještine za širenje vjere putem interneta. Vodio je internetsku stranicu milanske biskupije, a kasnije i vatikanske akademije. Također je razvio web stranicu koja prati lokacije dokumentiranih katoličkih čuda diljem svijeta.
Već je 2020. godine proglašen blaženikom, a svetim će biti proglašen u rujnu ove godine, nakon što je prvotni datum kanonizacije 27. travnja odgođen zbog smrti pape Franje.
Katolička Crkva Carla Acutisu pripisuje dva čuda – ozdravljenje četverogodišnjeg brazilskog dječaka s ozbiljnom malformacijom gušterače te 21-godišnje djevojke iz Kostarike koja je preživjela tešku biciklističku nesreću. U oba slučaja, obitelji su se molile Acutisu za zagovor.
Carlo Acutis ostaje simbol vjere nove generacije – mlad, predan i moderan u pristupu, a istovremeno duboko ukorijenjen u katoličku tradiciju.