Maslinik nade u Potocima kod Mostara – simbol vjere, rada i zajedništva
U predivnom krajoliku Bijelopoljske doline mira, okruženoj rijekom i planinama Čvrsnicom, Veležom i Prenjom, održana je svečanost sadnje Maslinika nade u samostanu Školskih sestara franjevki Krista Kralja u Potocima kod Mostara. Ovaj poseban događaj okupio je brojne svećenike, časne sestre, uljare, diplomate i političke dužnosnike, među kojima su bili i federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Kemal Hrnjić te predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara.
Maslinik kao simbol nade i zajedništva
Samostanski maslinik, koji već desetljećima njeguje i razvija 3.500 stabala na više od 13 hektara, ove je godine dodatno proširen novim sadnicama. Ovaj projekt nosi snažnu simboliku – poruku nade, mira i povezanosti, dok maslina ostaje vječni znak snage, postojanosti i duhovne dubine.
Predsjednica Lidija Bradara istaknula je važnost ovog projekta za zajednicu:
“Maslina je simbol snage i zajedništva, a Maslinik nade šalje jasnu poruku vjere u ljepšu budućnost. Ovdje sestre pokazuju kako trud i ljubav prema zemlji mogu stvoriti konkretan razvoj. Nadam se da će ovaj projekt biti nadahnuće i drugima.”
Duhovna misija kroz poljoprivredu
Direktorica tvrtke Paxa Dola d.o.o., koja upravlja maslinikom, časna sestra Dajana Dujmović, naglasila je da ovaj projekt nije samo poljoprivredna inicijativa, već i duhovna misija.
“Poljoprivreda donosi mir, čuva naslijeđe i jača vjeru. Kao što maslina treba sunce i vodu, tako i ljudi trebaju zajedništvo kako bi donijeli ljubav i mir. Maslinik nade bit će mjesto susreta, molitve i povezanosti, simbol nade i ostavljanja traga dobrote.”
Provincijska predstojnica sestra Franka Bagarić prisjetila se bogate povijesti samostana, koji je osnovan prije više od stotinu godina i preživio mnoge izazove. Posebno je naglasila simboliku preživjelih stabala masline tijekom Domovinskog rata, kada je samostan bio razrušen i zapaljen.
“Sve je bilo uništeno, osim Gospine špilje i dviju maslina. U tim smo simbolima pronašle snagu za novi početak, a danas svjedočimo kako vjera i trud donose plodove.”
Sadnja bijelih maslina – simbol čistoće i Kristove žrtve
Jedan od najvažnijih trenutaka događaja bila je sadnja 33 bijele masline, koje nose posebno duhovno značenje. Ove rijetke sorte maslina simboliziraju čistoću, nadu i mir, dok broj 33 predstavlja Kristove godine, njegovu žrtvu i ljubav prema čovjeku.
Maslinik nade – baština za budućnost
Sadnja Maslinika nade označila je još jedan korak u očuvanju baštine i poticanju održivog razvoja. Svojim predanim radom, časne sestre šalju snažnu poruku zajedništva i nade, dok maslinik ostaje mjesto susreta, molitve i prijenosa poruke mira među ljudima.
U ovom duhovnom i poljoprivrednom kompleksu isprepliću se vjera, tradicija i trud, pokazujući da istinska predanost može donijeti blagoslov zajednici i budućim naraštajima.