spot_img
spot_img
N24MagazinLifestyleVaše dijete gleda crtiće prije spavanja? Evo što o tome kažu najnovija...

N24 Magazin

Vaše dijete gleda crtiće prije spavanja? Evo što o tome kažu najnovija istraživanja

PODIJELITE ČLANAK

Djeci je danas tehnologija dostupnija nego ikada prije, a laptopi, mobiteli, televizori i ostali ekrani postali su dio njihove svakodnevice. No koliko je to zapravo štetno za njihovo zdravlje? Iako su neka istraživanja pokazala da povremeno gledanje ekrana nema posljedice po zdravlje starije djece, najnovija studija ukazuje na to da to ipak nije potpuno bezopasno. Naime, ekrani imaju veliki utjecaj na kvalitetu sna, a naročito ako je riječ o gledanju ekrana prije odlaska na spavanje.

Kako prenosi Motherly, spomenuto istraživanje pokazuje da gledanje televizije ili korištenje mobitela može rezultirati lošim spavanjem i osjećajem umora preko dana kod djece u dobi od šest do 19 godina.

Stručnjaci se slažu da vrijeme provedeno pred ekranima treba ograničiti

Sva dosadašnja istraživanja potvrđuju da vrijeme provedeno pred ekranom ima negativnih posljedica, a ovo posljednje samo je potvrdilo ono u što se već duže sumnjalo – ekrani bilo koje vrste rezultiraju lošom kvalitetom sna i češćim buđenjima usred noći. Cara Goodwin, psihologinja, spisateljica dječjih knjiga i majka troje djece, razumije s kakvim se sve izazovima roditelji suočavaju kada je u pitanju ograničavanje vremena provedenog pred ekranima.

”Roditelji to najčešće dozvoljavaju kako bi njihovo dijete bilo zaokupljeno i mirno dok oni obavljaju nešto drugo. Isto tako, starija djeca računalo ili mobitel najčešće moraju koristiti navečer kako bi napravili domaću zadaću, a to je nešto što teško mogu izbjeći. Razumijem da je roditeljima teško i ponekad koriste ekrane kao prvu pomoć, ali isto bi tako oni morali znati koliko su oni zapravo štetni za njihovu djecu”, upozorava psihologinja.

“Posebno je opasno gledati u ekrane prije spavanja. Vrijeme provedeno pred ekranom u tom je slučaju dokazano najštetnije upravo za djecu mlađe dobi. Oni zbog toga imaju ozbiljne probleme s uspavljivanjem i lošijom kvalitetom sna, a često su i premoreni što, između ostalog, rezultira lošim raspoloženjem te smanjenom koncentracijom u školi”, dodaje Goodwin.

Plavo svjetlo posebno remeti obrasce spavanja mlađe djece

Postoji nekoliko načina na koje ekrani utječu na spavanje djece, tvrde stručnjaci. Jedan od njih je takozvana plava svjetlost iz uređaja koja povećava proizvodnju melatonina, hormona kojeg naše tijelo proizvodi kako bismo mogli ostati što duže budni. “Plavo svjetlo nam pomaže da lakše izdržimo umor i ne spavamo, što je odlično za nas tijekom dana, ali uzrokuje probleme kada dođe noć”, objašnjava psihologinja koja usput naglašava da plavo svjetlo posebno remeti obrasce spavanja mlađe djece.

Isto tako, psihologinja ističe da nijedan roditelj ne može u potpunosti kontrolirati što točno njegovo dijete gleda na ekranima, a još manje kako se pritom osjeća. Kako kaže, ono što dijete gleda može mu biti vrlo uzbudljivo ili zastrašujuće, ovisno o njegovoj osobnosti. Možda o tome razmišlja još dugo nakon što se ekran ugasi, što ga drži budnim ili čak uzrokuje noćne more koje ga bude usred noći.

Osim spomenutih problema sa spavanjem, ekrani mogu postepeno dovesti do sve slabije tjelesne aktivnosti djeteta ili zamijeniti vrijeme koje bi ono inače utrošilo na neke druge, mnogo zdravije navike. “Ovisnost o ekranima bilo koje vrste može znatno utjecati na smanjenje aktivnosti za koje znamo da poboljšavaju kvalitetu sna kao što su rutina odlaska u krevet, fizička aktivnost ili vrijeme provedeno na otvorenom”, zaključuje Goodwin koja predlaže alternativu za smirivanje djece prije spavanja.

”Djeci prije spavanja ne treba stimulacija, već nešto što će ih smiriti i pripremiti za san na najbolji mogući način. Umjesto ekrana, prije spavanja zato preporučujem eksperimentiranje s drugim aktivnostima koje mogu pomoći vašem djetetu da se opusti poput čitanja, kupanja ili nekih kreativnih igara. Sva se djeca opuštaju na različite načine pa je vrlo važno da si date vremena i pronađete ono što najbolje odgovara upravo vašem djetetu”, savjetuje Goodwin.

PODIJELITE ČLANAK

NAJNOVIJE

spot_img
Pročitajte još
spot_img
spot_img